Eftermiddagen började bli sen i fågeltornet. Händerna kallnade när sittplatsen hamnade i skugga. Bara några få plusgrader i luften och havsviken var frusen så när som på en smal ränna med sötvatten från en bäck. Ovanligt lugnt med fåglar, nästan inga gäss syntes på ängarna. Mot en klarblå himmel i norr framträdde en välbekankt silhuett på långa breda vingar.
En ung havsörn kom på höjd i min riktning, rakt över viken. Försökte fånga in den i sökaren med stela fingrar i vantarna. Oväntat släpper örnen ner benen och spanar ner i bäcken. Den vinklar in vingarna och beslutar sig för en snabb störtdykning rakt ner i en konstig vinkel och nästan i ryggläge. Försökte följa den med darrande händer.






Om den trodde att den sett en fisk eller ål vet jag inte, men att döma av betendet därefter så var jaktförsöket klart misslyckat. Såg ut som den såg sig om och hoppades att ingen sett den aviga och onödiga luftakrobatiken. När örnen ändå hade landat så kanske en stor slurk sötvatten skulle kunna vederkvicka sinnena. Eller så försökte den bara kontrollera vad det var som hade fångar intresset tidigare högt upp i skyn.




Örnen blev snabbt varse att jag stod och iakttog den. En oförsiktig rörelse när jag försökte resa mig upp fick den omdelbart att lätta och nästan slukas av skogen i bakgrunden. Hela äventyret över på mindre än en minut, enligt kamerans registrering. Lite skakig efteråt, inte bara av kylan. Första närkontakten i år, vi får bara hoppas på fler. Trägen vinner!

Orrevikskilen, Strömstad – 8 mars 2023
Wonderful captures! What a great meeting with this creature. 🙂
GillaGillad av 1 person
Short but exciting moment, thanks.
GillaGillad av 1 person
Nice shots! I especially like the first one in the series.
GillaGillad av 1 person
Thanks David, one lucky day at last.
GillaGillad av 1 person
Luck for right time at right place, skill to nail it.
GillaGilla
Fabulous series, well done!!
GillaGilla
Mäktiga bilder på pippi fågeln. Fint. Trägen vinner ska du se 🙂
GillaGillad av 1 person
Ja, fast verkligheten överträffar bilden av. örnar – mäktiga rörelser i dessa vingar.
GillaGillad av 1 person
Kan känna din lycka! De där bilderna där den dyker…
GillaGilla
En viss anspänning inträdde, erkänner jag.
GillaGillad av 1 person
Wonderful – especially the diving photos, wow. 🙂
GillaGillad av 1 person