Höst vid havet
När jag hittade Makaonfjärilens larver här på Saltö senast (se tidigare inlägg) blev jag nyfiken på vart de tagit vägen. Återvände efter nästan en månad för att leta eventuella puppor. Hittade inga i närheten av värdväxten Strandkål, men tro det eller ej, två fullvuxna larver som fortfarande inte hade förpuppats i slutet av september. Ägnade istället en stund åt att se på strandväxternas vinterförberedelser, endast några få blommor av Trift stod som små ljuspunkter på stenstranden. Annars var det fotosyntesens sista dagar.
Vackert, med ett stänk av vemod. Tänk att det fortfarande fanns en larv som inte förpuppat sig … hoppas den hinner hitta en bra plats.
GillaGilla
En grå lite vemodig dag kanske i sinnet med, men larverna och triften lyste upp tillvaron. Mest fundersam på vart alla larverna tagit vägen. En gärdsmyg som höll till i de låga enebuskarna vet säkert.
GillaGillad av 1 person
nu stundar mörkare tider, med andra fotoutmaningar.
GillaGillad av 1 person