Avund (invidia)
Avund är en känsla som uppstår när en person saknar någon annans (förmodade) överlägsna egenskap, prestation eller innehav, och antingen önskar sig det eller önskar att den andra personen inte hade det.
Vår strävan efter att hela tiden få det bättre, vad innebär det egentligen. En tävlan om vem som har det bäst, som drivs av en ständig tillväxt i den globala ekonomin, där vinst är den huvudsakliga drivkraften. Det räcker inte med tak över huvudet, rent vatten, mat på bordet och värme. För att kunna njuta fullt ut måste vi ha det absolut senaste, underhållas och skämmas bort. Indien blev utskällda på det senaste klimatmötet för att de också vill ha det lika bra som vi i de s.k. utvecklade länderna. Men ingen vill ju egentligen dela med sig av sin surt förvärvade välfärd. Ekvationen går inte ihop med ett enda ändligt klot av vatten och råvaror. Att låta vår skog stå kvar orörd blir ett direkt bidrag till de som försöker uppnå mänskliga basbehov samtidigt som koldioxidbalansen bidrar till en bromsning av de skenande klimateffekterna.

Very cool gnarled tree! And, I really like the second image too. The composition and especially the color are really nice.
GillaGillad av 1 person
Underbara trädfoton. Vad gäller avund så håller jag med. Min egen avund gäller inte det absolut senaste utan ofta något som är behagligt för ögat. Eller något jag inte behärskar.
GillaGilla
Tackar, kunskap kan man ju nästan inte få för mycket av. Önskar att våra beslutsfattare lyssnade mer på de som har fakta om liv och framtid.
GillaGilla