Fjällbjörkskog och mossa
Inne i tät skog av fjällbjörk (Betula pubescens subsp. czerepanovii) känns det tryggt. Där finner både vandraren och björkarna lugnet och lä för vinden. Dess knotiga stammar letar sig uppåt och verkar samtidigt klamra sig fast hos varandra. Inget träd sticker iväg på höjden utan endast tillsammans kan de klara den långa och oftast snötyngda vintern. Träden är sega och många gånger gamla trots sin klena stam. Här trivs björkticka (Piptoporus betulinus) och ibland sveps björkarna in i en mörk slöja av skägglav.
Fjällbjörkens mindre släkting dvärgbjörk (Betula nana) breder mer ut sig som ett buskliknande ris, ibland svårframkomligt för vandraren. Den älskar solljuset och trivs såväl på kalfjället som i kanten av skog och myr. Slår över i variationsrika höstfärger tidigare än fjällbjörk då frosten nyper till lättare vid marken.
I skuggan av fjällbjörken ser man ofta olika örter sommartid. Då den är mer fuktkrävande är det inte ovanligt att det finns små rikkärr med mossa längs bäckar eller i sänkor i skogen där snön ligger länge om våren och regnvatten ansamlas på hösten. Olika mindre svampar, mossor, starr och fräkenväxter som t.ex. skogsfräken (Equisetum sylvaticum) trivs här bland annat.
Samtliga foton tagna i Rogens naturreservat under perioden 5-11 september 2020
Fortsättning följer …….
All wonderful interpretations of nature and the beauty there.
GillaGilla
Thanks a lot Peter, so much too see and so much to learn and take in. But you can never get enough.
GillaGillad av 1 person