STILTJE
Utan vind så kom också värmen mitt på dagen. Mygg syntes svärma runt trädtoppar och inifrån grandungarna hördes klar sång från lövsångare (Phylloscopus trochilus). Inte lika lättfångade som med nät skulle det visa sig. De var för det mesta strängt upptagna och ivriga att lägga på hullet inför flytten söderut. Stanna bara upp korta ögonblick innan de dök in i nästa träd.
De grå flugsnapparna (Muscicapa striata) hade vi sett båda dagarna, men de var också lite försiktiga i skymundan till en början. Nu såg det mer ut som de var mätta och belåtna, nästan poserade eller bara njöt av sensommarvärmen. Ljudet av en motoriserad kamera skärpte dock till blicken.
En och annan grönsiska (Spinus spinus) hade sluppit undan våra nät och höll sig också i grantopparna. Knappast intresserade av de kådiga grankottarna. Däremot så uppehöll sig ett annat gäng inne i grannarna, som var lite petiga med maten och spillde frön ibland. Men mer om det imorgon…..
Stora Fjäderägg, Holmöarna, Västerbotten – 22-24 augusti 2021

Nice shots.
GillaGillad av 1 person
Lovely!
GillaGillad av 1 person
Världsklass!
GillaGillad av 1 person
Nä, nu tog du allt i…..
GillaGilla
Another great tree-top series, Hans!
GillaGilla
Thanks Ellen.
GillaGillad av 1 person